INCOTERMS “DDP” KLAUZULA ÉS A MAGYAR ÁFA RENDSZER
magyarul English
A Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC) adja ki az Incoterms feltételeket, és ennek 2020-as kiadványa ezt mondja a DDP klauzula Értelmező Megjegyzései között: „… a DDP előírja az eladó számára, hogy amikor alkalmazandó, … importra is kezeltesse az árut, és fizessen meg bármilyen importvámot, illetve hajtson végre bármilyen vámformalitásokat. … Adóvonzatok is felmerülhetnek, és ezt az adót nem biztos, hogy meg lehet téríttetni a vevővel …”
A kérdés az, hogyan tudja az eladó teljesíteni fenti kötelezettségét a magyar ÁFA szempontjából. A fő probléma az ÁFA visszaigénylése az adós által, amely feladata az import vám és adók megfizetése (figyelembe véve, hogy egyébként az ÁFA – Magyarországon 27% a legtöbb esetben – a költségek részévé válna).
- A legkönnyebb megoldás az, hogy az importőr a saját nevében végzi az import vámkezelést, fizeti az import vámot és adókat. Az importőr ráterheli az import vám összegét az exportőrre, amely azt megfizeti az importőrnek. Magyarországon az importőr jogosult az ÁFA visszaigénylésére (havi ÁFA bevallásában levonja azt a fizetendő ÁFA összegéből).
- Egy másik könnyű megoldás az, ha az exportőr rendelkezik egy olyan jogi személlyel, amelyiket regisztrált a magyar adóhatóság. Ebben az esetben az exportőr fenti jogi személye az importőr, fizeti az import vámot és adókat, és ezt követően visszaigényli az import ÁFA-t. Logikusan ennek a Magyarországon bejegyzett jogi személynek kell eladnia az importált árut a vevőnek. Következésképpen egy vállalaton belüli (intercompany), az exportőr és magyar jogi személye közötti áru értékesítés szükséges – így más adózási szempontokat is figyelembe kell venni.
- Az exportőr megbízhat egy Magyarországon bejegyzett bizományi kereskedőt a Polgári Törvénykönyv – 2013. évi 5. törvény – 6:281 paragrafusa alapján. A bizományos egy olyan kereskedő, amely a saját nevében, de megbízója (ez esetben az exportőr) javára tevékenykedik. A bizományi kereskedő készíti az import árunyilatkozatot, ő az import vámkezelés nyilatkozattevője és vámadósa, és fizeti az import vámot és adókat (2007. évi 127. törvény – a továbbiakban ÁFA törvény – 145.§ (1) bekezdése). Ezután beszedi az import vámot megbízójától, az exportőrtől. A bizományi kereskedő Magyarországon eladja a vámkezelt (szabad forgalomba helyezett) árut a vevőnek (ez az értékesítés a szokásos ÁFA-val történik), és így visszaigényelheti a megfizetett import ÁFA-t (ÁFA törvény 120. § ca) vagy cb) bekezdés), gyakorlatilag a havi bevallásában levonva az import ÁFA-t a fizetendő összegből.
Érdemes megemlíteni egy különleges megoldást, amelyik a fenti pontok közül bármelyik része lehet. Bármely nyilatkozattevő megbízhat egy közvetett képviselőt, amely képviseli őt a vámeljárás során. A közvetett képviselő is vámadós, gyakorlatilag a közvetett képviselő az, amely megkapja a vámhatározatot és megfizeti az import vámot és adókat. Ezt követően a megbízó általában megfizeti az import vámot a közvetett képviselőjének. Az import ÁFA-t a következő módokon lehet rendezni:
- A közvetett képviselő nyilatkozatot ad a megbízónak, kijelentve, hogy megfizette az import ÁFA-t. E nyilatkozat és a vámhatározat alapján a megbízó az import ÁFA-t visszaigényelheti (levonhatja) (ÁFA törvény 127. § ca) bekezdés).
- Ha a megbízó jogosult az import ÁFA visszaigénylésére (levonására) és erről nyilatkozik a közvetett képviselőnek, akkor a közvetett képviselő az, amelyik visszaigényelheti (levonhatja) az import ÁFA-t (ÁFA törvény 129. §). Ebben az esetben a közvetett képviselő fizette meg és igényelte vissza az import ÁFA-t, az egyetlen kérdés ennek az összegnek a finanszírozása.
- Mint minden olyan magyar cég, amely bizonyos feltételeknek megfelel, a közvetett képviselő is kaphat egy különleges vámhatósági engedélyt az import ÁFA önadózásra az ÁFA törvény 156. és 157. §-a szerint. Az önadózás ezzel kapcsolatban azt jelenti, hogy a vámhatóság nem veti ki az import ÁFA-t a vámadósnak. Az utóbbi arra kötelezett, hogy az import ÁFA-t fizetendő összegként betegye a havi ÁFA bevallásába, de ugyanebben az időben jogosult azt azonnal levonni. Az eredmény gyakorlatilag az, hogy nem fizeti meg az import ÁFA-t. Egy ilyen engedély feltételei szigorúak, ezért van az, hogy nem mindegyik vámjogi képviselő alkalmazza ezt a megoldást.
A DDP paritással és általában az INCOTERMS klauzulákkal kapcsolatos kérdéseivel forduljon hozzánk bizalommal.
vissza a többi cikkhez
Import - export kapcsolat
NIETSCH Tamás
ügyvezető, import-export tanácsadó
Import-export tanácsadással kapcsolatban keresd Nietsch Tamást az alábbi elérhetőségeken:
nietsch.tamas@nietsch.hu
@ftamas-nietsch-413a034